DÔCHODOK, TREBA HO VÔBEC RIEŠIŤ?

Cieľom tohto článku nie je kritizovať dôchodkový systém, alebo akokoľvek komentovať jeho neudržateľnosť, lebo o tom bolo už napísané dosť. V stručnosti teda napíšem iba podstatu problému, ale v článku sa budem primárne venovať riešeniu ako a či si vôbec treba riešiť súkromný dôchodok. Pokiaľ sa v problematike dôchodkového systému orientujete, kľudne sa posuňte v článku nižšie.

DÔCHODOK – AKÝ JE S NÍM PROBLÉM?

Je pravda, že nikto nemá krištáľovú guľu, aby predpovedal presnú budúcnosť, ale postačíme si so sedliackym rozumom. Osobne tu vidím dva problémy.

Prvý problém

V deň odchodu do dôchodku sa nám radikálne zníži príjem. Výdavky síce tiež, ale nie až tak radikálne, lebo na čerpacej stanici, u lekára ani v obchode nebudú brať ohľad na to, že už sme dôchodcovia a nezarábame. Dokonca aj vyúčtovanie za elektrinu, plyn a vodu bude úplne rovnaké ako keď sme zarábali a náš príjem bol raz taký vysoký. Nižšie som zhrnul pre zaujímavosť ako sa vyvíja priemerná mzda a výška dôchodku. Hm, rast výšky dôchodku sa začal nejako spomaľovať a obávam sa, že sa smer začne lámať smerom dole.

Dôchodok-vývoj-mzdy-a-dôchodku3.jpg

Druhý a jednoznačne väčší problém

Je to demografický vývoj, jednoducho povedané, rodí sa menej detí ako v minulosti a preto logicky v budúcnosti bude menej pracujúcich, ktorí budú prispievať do „spoločného solidárneho mešca“, z ktorého bude svoj vytúžený dôchodok čerpať viac dôchodcov ako dnes. V jednej vete to trefne zhrnul Richard Sulík keď povedal: „Dnes živí jedného dôchodcu dva a pol človeka, o 35 rokov bude musieť živiť jedného dôchodcu menej ako jeden pracujúci“. Hovoríme teraz o I. dôchodkovom pilieri a snáď vyššie napísané stačí na to, aby nám bolo jasné, že dôstojnú životnú úroveň na dôchodku nám iba I. dôchodkový pilier nezabezpečí.

Čítal som nedávno jeden názor, ktorý hovoril, aby ľudia nerobili okolo dôchodku takú paniku, veď je len otázkou času, kedy sa demografický vývoj znovu ustáli a potom bude zasa všetko dobré :). Keby sme aj boli takí pozitívni a povedali sme si „Ok, nechajme teda systém ustáliť a bude dobre“, tak chybička krásy je v tom, že to nerieši povedzme najbližších minimálne 50 rokov a teda práve dôchodok generácií, ktoré sú v produktívnom veku teraz, je ohrozený.

Riešením mal byť II. dôchodkový pilier, ale podľa môjho názoru a tiež podľa názoru odborníkov je iba čiastočnou záplatou na rútiaci sa I. dôchodkový pilier a tiež nám situáciu nerieši, nakoľko do neho „prúdi“ pomerne malá suma z našich odvodov. Najmä u živnostníkov a podnikateľov je to problém, doslova časovaná bomba. Dôvod je ten, že SZČO a podnikatelia všeobecne optimalizujú svoje daňové priznania, aby platili nižšie dane a odvody, čo z ich pohľadu určite dáva zmysel, ale nízke odvody teraz 

znamenajú automaticky aj nízky dôchodok v budúcnosti. II. dôchodkový pilier síce dáva možnosť prispievať dobrovoľne viac, ale keďže podlieha regulácii, nie je to podľa mňa úplne najlepšia voľba, lebo ja ako sporiteľ nemám istotu, aká bude v budúcnosti vláda a akým spôsobom sa rozhodne regulovať II. dôchodkový pilier.

Ako vždy, aj dnes si ukážeme riešenia na konkrétnom vzorovom príklade.

Budúci potenciálny dôchodca je MUŽ, volajme ho František, má 35 rokov a priemerný plat 883 EUR.

Pokiaľ by tento muž išiel na dôchodok zajtra, mal by príjem 408 EUR, čo je 46% z jeho súčasného príjmu. Vzhľadom k vyššie spomenutému problému s demografickým vývojom môžeme očakávať, že pomer medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom sa bude znižovať. Predpokladajme, že František pôjde do dôchodku vo veku 65 rokov (čo sa tiež môže v budúcnosti zmeniť smerom hore), čiže o 30 rokov a predpokladajme, že rozdiel medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom bude vtedy 30%, čo by znamenalo, že výška jeho dôchodku by bola v dnešnej kúpnej hodnote peňazí 265 EUR. Nebudeme riešiť, či mal iba I., alebo aj II. dôchodkový pilier, lebo to nie je našou dnešnou témou. Sústredíme sa na to, že mu od zajtra bude chýbať v mesačnom rozpočte 618 EUR (jeho priemerný príjem 883 EUR – očakávaný dôchodok 265 EUR = chýba 618 EUR). Aby sme ale boli féroví, tak predpokladajme, že ušetrí na cestovnom, keďže nebude chodiť do roboty, nebude míňať toľko na oblečenie a cestovanie, nebude musieť splácať hypotéku, skrátka bude mať nižšie výdavky. Mesačne mu bude stačiť povedzme 600 EUR. Nárok na dôchodok ostáva 265 EUR, takže mu bude chýbať „len“ 335 EUR mesačne. Ďalej budeme predpokladať, že produkt, ktorý si vyberie na zabezpečenie finančnej rezervy na dôchodok, bude mať priemerné zhodnotenie 4,8% ročne počas 30 rokov (reálne zhodnotenie produktov, ktoré odporúčam klientom na takéto dlhodobé zámery sa pohybuje od 5 do 8% ročne, budem zámerne rátať zhodnotenie pod spodnou hranicou). Posledná veličina, ktorú budeme brať do úvahy, bude priemerná výška inflácie 2% ročne (to znamená, že o rok budem potrebovať 102 EUR na to, aby som si kúpil to isté, na čo mi dnes stačí 100 EUR a za 10 rokov budem potrebovať na tú istú vec 123 EUR)

 

DÔCHODOK – KOĽKO PEŇAZÍ BUDEME POTREBOVAŤ?

Prvý prístup

Má za cieľ aby nám finančná rezerva na dôchodok, ktorú si vytvoríme počas produktívneho veku vystačila na priemernú dĺžku dôchodku (rozumej priemernú dĺžku života).

Dôchodok-stredná-dĺžka-života-Slovákov.png

Aby sme vedeli, koľko peňazí  budeme pri tomto prístupe na dôchodku potrebovať, poslúži nám ako vodítko štatistika strednej dĺžky života. Prvá užitočná informácia, ktorú na grafe nižšie vidíme, je priemerná dĺžka života. Ženy, keďže sa o ne my muži dobre staráme, sa dožívajú dlhšieho veku :). Muži sa dožívajú dnes v priemere 73 rokov a ženy 80 rokov. Druhá užitočná informácia pre plánovanie dôchodku, je predlžujúca sa dĺžka dožitia. Odborníci hovoria, že sa lepšie o seba staráme, viac cvičíme, zdravšie sa stravujeme a tiež máme k dispozícii lepšie lieky. Nebudeme tu teraz rozoberať, čo z toho je pravda a čo nie, podstatné je, že priemerná dĺžka života sa naozaj predlžuje a to približne o 3 roky za každých 10 rokov. Keď dnes ide žena do dôchodku povedzme vo veku 62 rokov a dožije sa v priemere 80 rokov,  jednoduchá matematika nám hovorí, že jej dôchodok bude trvať približne 18 rokov. U muža je to o niečo menej, teda 11 rokov. To znamená, že dnes dôchodca potrebuje mať finančnú rezervu na dôchodok, ktorá by žene vydržala 18 rokov a mužovi 11 rokov. Vďaka tomu, že sa dĺžka dožitia zvyšuje, o 30 rokov sa predpokladá priemerné trvanie dôchodku u ženy 27 rokov a u muža 20 rokov. To si teraz možno ani nevieme predstaviť :).

Tento prístup má svoje výhody aj nevýhody. Za výhodu by sme mohli považovať, že nás bude stať menej peňazí ako druhý prístup, rozumej, že nám bude stačiť nasporiť menšiu finančnú rezervu na dôchodok. Nevýhodou je, že nevieme, ako dlho budeme žiť práve my a v prípade, že sa náhodou dožijeme dlhšie ako priemerná žena, alebo muž tak nám nasporená finančná rezerva na dôchodok nebude stačiť :(.

 

Teraz späť k nášmu potenciálnemu dôchodcovi Františkovi. Keď pôjde František do dôchodku v 65-ke, odhadovaná priemerná dĺžka dožitia u muža bude približne 20 rokov. Bude mu chýbať 335 EUR mesačne v dnešnej hodnote peňazí; v budúcej hodnote peňazí, teda po zohľadnení inflácie 2% ročne, mu bude chýbať 607 EUR

mesačne počas celej doby predpokladaného života na dôchodku, čo, ako sme povedali, odhadujeme na 20 rokov.

František by pri odchode do dôchodku potreboval mať našetrenú finančnú rezervu vo výške 77.866 EUR. Keby túto rezervu nechal pracovať počas dôchodku ešte trocha konzervatívnejšie povedzme s úrokom 4%, a postupne by si vyberal mesačne 335 EUR (v súčasnej hodnote peňazí), tak by mu našetrené peniaze vystačili na celých 20 rokov.

Aby mal František takúto finančnú rezervu pripravenú, musel by nasledujúcich 30 rokov odkladať pravidelne mesačne 99 EUR.

*výstupy sú z kalkulačky Pioneer Rytmus

 

Druhý prístup

Príprava finančnej rezervy na dôchodok sa odlišuje najmä tým, že sa nespolieha na priemernú dĺžku života, ale vychádza z predpokladu, alebo očakávania, že chcem žiť dlhšie. Znovu ani v tomto prípade nevieme povedať, čo konkrétne znamená „žiť dlhšie“ a preto je tento prístup nastavený na doživotný dôchodok, kedy je úplne jedno, či sa dožijeme 80 alebo 90 rokov (pre tento výpočet si dáme extrémny strop 100 rokov). Znovu aj tu máme výhody a nevýhody. Ako nevýhodu môžeme vnímať, že budeme musieť nasporiť vyššiu sumu, čo bude znamenať, že mesačne si budeme musieť odkladať viac. Výhody spomeniem dve. Prvou výhodou je to, že sa nebudeme musieť strachovať, či nám peniaze na dôchodok vystačia až do konca života a druhou výhodou je, že nespotrebované peniaze nakoniec zdedia naše deti, alebo niekto iný, komu ich odkážeme. Môžeme si samozrejme zvoliť, či chceme, aby v pomyselnom veku 100 rokov ostala nejaká konkrétna suma k dedeniu, alebo nie.

Povedzme, že František je plný sily a života a optimisticky predpokladá, že on sa dožije 100 rokov a potom chce, aby ešte jeho deti zdedili 10.000 EUR. Aj v tomto príklade platí, že František pôjde do dôchodku v 65-ke. A keďže jeho vytúžená dĺžka života je 100 rokov, na dôchodku bude 35 rokov. Bude mu chýbať 335 EUR mesačne v dnešnej hodnote peňazí; v budúcej hodnote peňazí, teda po zohľadnení inflácie 2% mu bude chýbať 607 EUR mesačne a to po celú dobu predpokladaného života na dôchodku, ktorú predpokladáme, teda 35 rokov.

František by pri odchode do dôchodku potreboval mať našetrenú finančnú rezervu vo výške 110.049 EUR. Keby túto rezervu nechal pracovať počas dôchodku ešte trocha konzervatívnejšie povedzme s úrokom 4% a postupne by si vyberal mesačne 335 EUR (v súčasnej hodnote peňazí), tak by mu našetrené peniaze vystačili na celých 35 rokov a ešte by ostalo 10.000 EUR (v súčasnej hodnote peňazí).

Aby mal František takúto finančnú rezervu tak by musel nasledujúcich 30 rokov odkladať pravidelne mesačne 139 EUR.

*výstupy sú z kalkulačky Pioneer Rytmus

DÔCHODOK – AKO POTREBNÚ SUMU NASPORIŤ?

Pokiaľ sa rozhodneme, že nechceme svoju životnú úroveň na dôchodku nechať na náhodu, sú pred nami dve kľúčové rozhodnutia.

Prvým kľúčovým rozhodnutím je výber vhodného produktu.

Finančný sektor je postavený na obchode a preto sa každý zamestnanec banky, stavebnej sporiteľne, poisťovne, finančný poradca, alebo sprostredkovateľ bude snažiť predať vám to, čo má v ponuke a nejako to napasovať na vašu potrebu, teda dôchodok. Tu je treba byť veľmi opatrný, lebo nie každý produkt je naozaj vhodný na dlhodobé sporenie a najmä rozdiely v nasporených sumách v jednotlivých produktoch sú niekedy doslova astronomické a človeku sa ani nechce veriť, že je to vôbec možné.

Podľa môjho názoru a dlhoročných skúseností sú najvhodnejším produktom k vytvoreniu finančnej rezervy na dôchodok podielové fondy.

 

Pokiaľ máte rokmi odskúšaného poradcu, ktorý sa vám stará o vaše finančné portfólio a zhodnotenie financií rieši cez priame investície do podielových fondov, môžete byť v kľude. Pokiaľ rieši zhodnotenie vašich financií cez kapitálové či investičné sporenie, stavebné sporenie, alebo ešte horšie cez sporiace a termínované účty, tak by ste asi mali porozmýšľať nad zmenou poradcu. Tieto produkty už sú v oblasti dlhodobého zhodnocovania financií minulosťou. Môžete ich samozrejme stále používať, ale nedosiahnete potrebné výsledky, respektíve budete musieť vkladať podstatne viac peňazí mesačne, čo podľa mňa nedáva zmysel, keďže sa to dá aj inak a efektívnejšie. Pokiaľ si poradcom nie ste úplne istí, dajte mu rovnaké zadanie ako je v tomto článku a počkajte si na výsledok – je to matematika, takže výsledok by mal byť rovnaký.

30 rokov sporenia je dlhá doba a každý poradca sa poteší, keď od vás takúto požiadavku dostane, lebo ho čaká provízia. Provízia sa odvíja pri investíciách z výšky poplatku a výška poplatku sa odvíja od cieľovej sumy, čo je suma, ktorú plánujete do pravidelného investovania vložiť. Ja osobne to robím posledné roky tak, že klientom nastavujem pravidelné investovanie na 10 rokov, aby neplatili vysoké poplatky za celých 30 rokov naraz. Po 10 rokoch iba program upravíme a vyriešime poplatky na ďalších 10 rokov.

Ak si chcete skontrolovať kvality poradcu, čo iste vrelo odporúčam, bude vám veľmi užitočný môj eBook, ktorý si môžete stiahnuť zdarma TU a bude vám stačiť prečítať iba jednu stranu, ktorá je venovaná investovaniu. Nájdete tam 10 cielených otázok vrátane správnych odpovedí, ktoré stačí položiť poradcovi a podľa jeho odpovedí rýchlo zistíte, či je to profesionál, alebo amatér.

Druhým kľúčovým rozhodnutím je, KEDY začnete.

Väčšina ľudí má prirodzene tendenciu veci odkladať a neriešiť ich, kým nehorí. Keď je ale reč o zhodnocovaní peňazí, práve čas je tá premenná, ktorá rozhoduje o tom, ako sa peniaze zhodnotia. Ale na to sa pozrieme bližšie v ďalšom článku, ktorý pre vás pripravujem.

Možno si teraz hovoríte, ako ale prakticky začať. Máte dve možnosti. Prvou je, že budete hľadať viac informácií na internete, obehnete si rôzne finančné inštitúcie, ktoré ponúkajú produkty vhodné na zabezpečenie dôchodku. Potom si urobíte porovnanie týchto možností, ktoré by malo zahŕňať ideálne historický vývoj, porovnanie poplatkov a očakávaný vývoj. Potom si vyberiete možnosť, ktorá podľa vás vyjde najlepšie.

Druhou možnosťou je, že si necháte poradiť od niekoho, kto je v tejto oblasti doma, má prehľad a skúsenosti. Pokiaľ nemáte človeka, ktorý je podľa vás kompetentný, tak môžete využiť moje skúsenosti, rád vám pomôžem. Stačí vyplniť kontaktný formulár nižšie a ja vás budem kontaktovať.

 
Meno *
Meno
 
hecht smile.jpg
 

autor: Petr Hechtberger

Menovaný spoločnosťou Fincentrum a.s. ako EXKLUZÍVNY finančný sprostredkovateľ.

Pomáham klientom vyberať také finančné produkty, ktoré riešia ich potreby a zároveň dbám na to aby platili iba to, čo je nevyhnutné. Píšem a hovorím o financiach ľudskou rečou, teda tak aby každý rozumel o čom je reč. Nepoužívam odborné výrazy a pokiaľ áno tak ich zrozumiteľne vysvetlím. Je podľa mňa dôležité aby klient presne vedel čo bude platiť a prečo a to vrátane poplatkov ešte skôr ako niečo podpíše.