Druhý pilier - vstúpte do 35 rokov.

zdroj: pixaboy

Druhý pilier je extrémne dôležitý pre mladých!

Iste ste niekedy počuli  výrok „Sladká nevedomosť“, ale keď je téma Druhý dôchodkový pilier tak tento výrok určite neplatí. Skôr by som povedal, že nevedomosť je v tomto prípade tragédia.


Druhý pilier je ZADARMO

Druhý pilier je dobrovoľný a funguje tak, že z odvodov, ktoré si platíte ako zamestnanec, alebo živnostník do sociálnej poisťovne sa časť týchto odvodov presunie každý mesiac na váš súkromný dôchodkový účet. Neplatíte teda vyššie odvody a ani nemusíte prispievať nič navyše. Presun časti odvodov prebieha automaticky a robí ho za vás sociálna poisťovňa. Výška je daná pre všetkých rovnako a pre rok 2019 je to 4,75 % z vymeriavacieho základu. Táto výška sa bude ešte zvyšovať o 0,25% každý rok až do roku 2024 keď dosiahne 6%.

Keď som použil slovo zadarmo, tak som tým myslel, že by vás to nestálo ani o cent naviac ako platíte doteraz keď druhý pilier nemáte.


vlastný výpočet

Pozrite si o koľko môžete prísť, keď nebudete mať druhý pilier.

Druhý dôchodkový pilier je produkt na dôchodok, teda patrí do kategórie dlhodobých produktov. Keď do neho vstúpite na poslednú chvíľu vo veku 35 rokov, tak to znamená, že budete sporiť približne 30 rokov. Vo výpočtu predpokladám konečnú výšku odvodu 6% a zhodnotenie som rátal podľa aktuálnych údajov k 23.1.2019, teda výkonnosť fondov, ktorú reálne dosiahli do tohto dátumu. Na trhu máme aktuálne 4 typy fondov, ktoré si môžete vybrať pre svoj druhý dôchodkový pilier a to u šiestich DSS.


Keď druhý pilier už máte, tak vidíte aké dôležité je mať správne vybraný fond. Keď nemáte istotu ako máte druhý pilier nastavený, teda spoločnosť a vhodný fond, tak kliknite na TENTO ODKAZ a pošlite mi krátku správu. Rád vám pomôžem a nebudem si účtovať ani cent. Nebojte, nie je to finta, občas treba ja nezištne pomôcť 😊.


Chceli by ste zadarmo 700 EUR mesačne po dobu 20 rokov?

Predstavte si, že by ste pri plánovaní svojho dôchodku využili druhý pilier a vybrali by ste si indexový fond. Predpokladajme, že by ste podľa výpočtu vyššie mali nasporené v deň odchodu do dôchodku 113.813 EUR. Viete čo by to pre vás reálne znamenalo?

Pokiaľ by sa táto suma počas vášho dôchodku naďalej zhodnocovala ročne o 4%, tak by ste si mohli vyplácať súkromný dôchodok vo výške cca 700 EUR mesačne po dobu až 20 rokov!

druhý pilier - výpočet kalkulačkou IAD

Keď som použil slovo zadarmo, tak som tým myslel, že by vás to nestálo ani o cent naviac ako platíte doteraz keď druhý pilier nemáte.

Prvý dôchodkový pilier je povinný a to znemená, že by ste dostávali mesačne vyplácaný dôchodok aj z neho.


Stiahnite si ZDARMA môj ebook “10 KĽÚČOVÝCH otázok pred podpisom”.

Získajte účinnú „zbraň“ na finančných poradcov a poisťovákov. Cielené otázky, vám vždy pomôžu pri výbere finančných produktov. Podľa odpovedí rýchlo zistíte, či ich zaujíma viac ich provízia, alebo to, či budú vaše peniaze pracovať vo váš prospech.


zdroj: pixaboy

Druhý pilier – vstúpte do 35 rokov!

Aktuálne má druhý dôchodkový pilier cca 500.000 mladých Slovákov vo veku od 18 do 35 rokov, čo nie je zlé číslo, ale ďalších cca 300.000 mladých Slovákov, ktorí by ho mohli mať tiež má iba prvý dôchodkový pilier. Osobne to vidím ako dosť veľkú tragédiu. Pre týchto 300.000 je to podľa mňa „časovaná bomba“, ktorá pomaly tichučko tiká a o ktorej pravdepodobne ani nevedia. Keď súčasná mladá generácia pôjde do dôchodku, tak už teraz vieme, že dôchodok vyplácaný z prvého piliera bude biedny a je málo pravdepodobné, že by z neho človek vedel vyžiť. Preto je dôležité aby sme mali pripravené vlastné rezervy na obdobie dôchodkového veku.


3 kľúčové výhody druhého piliera:

1.   DEDIČNOSŤ – keby ste zomreli pred odchodom do dôchodku, tak celá hodnota vášho účtu bude vyplatená osobe, ktorú určíte v zmluve, alebo bude predmetom dedičského konania. Pri zvolení napríklad indexového fondu by sa po 20-tích rokoch jednalo o sumu 40.950 EUR. Keď máte iba prvý dôchodkový pilier a zomriete, tak nikto nedostane nič ☹.

2.   ZHODNOTENIE – keď si zvolíte druhý pilier, tak sa sami rozhodnete, ktorej dôchodcovskej spoločnosti zveríte zhodnocovanie svojich príspevkov a tiež si môžete vybrať fond a to dlhopisový, akciový, zmiešaný, alebo indexový. Tiež si môžete vybrať dva fondy a určiť pomerom, koľko peňazí pôjde do jedného a koľko do druhého.

3.   FLEXIBILITA - Spoločnosť aj fond môžete raz za rok bezplatne zmeniť. Meniť môžete aj pomer medzi fondmi. Pri zmene sa môžete rozhodnúť osobitne čo chcete aby sa stalo so sumou, ktorú už máte nasporenú a čo sa má stať s príspevkami, ktoré budú po zmene odvádzané do druhého piliera.


Vstúpte do druhého piliera hneď.

Odkladanie tohto rozhodnutia nemá zmysel, čím skôr začnete, tým vyššia suma bude na konci. Založiť si druhý pilier je primitívne jednoduché.

Napíšte mi cez kontaktný formulár nižšie, rád vám pomôžem s výberom spoločnosti, fondu aj založením a nezaplatíte za to ani cent naviac.

Napíšte mi čo pre vás môžem urobiť / s čím potrebujete pomôcť.